Arkansas Primary Election Update

Polls are open from 7:30 a.m. to 7:30 p.m. Tuesday, May 18th.

We will update this page as the votes become official.

Stay tuned to UATVOnline for updates.

Candidate Name Total Number of Votes Percentage of Total Votes

US Senate – Republican

Curtis Coleman 6,860 5%
Fred Ramey 1,845 1%
Conrad Reynolds 7,028 5%
Randy Alexander 4,229 3%
Jim Holt 24,015 17%
Gilbert Baker 15,812 11%
Kim Hendren 5,479 4%
John Boozman 73,574 53%

*96% Reporting

US Senate – Democrat

DC Morrison 42,297 13%
Bill Halter 138,420 43%
Blanche Lincoln 144,915 45%

Runoff Required

*96% Reporting

Circuit Judge – District 4 – Divison 7

Joanna Taylor 9,707 39%
Steve Zega 6,003 24%
Gary Carson 5,381 22%
Charles Duell 3,798 15%

*97% Reporting

Circuit Judge – District 12 – Divsion 2

Joseph Self
Annie Powell Hendricks

US House – District 1 – Republican

Rick Crawford 5,862 70%
Princella Smith 2,530 30%

US House – District 1 – Democratic

Chad Causey
Ben Pnder
David Cook
Steve Bryles
Tim Wooldridge
Terry Green

US House – District 2 – Republican

Tim Griffin 6,952 61 %
Scott Wallace 4,535 39%

US House – District 3 – Republican

Bernie Skoch 7,070 11%
Kurt Maddox 5,955 10%
Steve Lowry 2,422 4%
Gunner DeLay 8,010 13%
Cecile Bledsoe 8,192 13%
Steve Womack 19,296 31%
Doug Matayo 6,048 10%
Mike Moore 4,531 7%

Runoff Required

*97% Reporting

US House – District 4 – Republican

Glenn Gallas 6,445 46%
Beth Anne Rankin 7,501 54%

Lieutenant Governor

Mike Darr
Donnie Copeland

Secretary of State

Doris Tate
Pat O’Brien
Mark Wilcox

Land Commossioner

Mike Berg
LJ Bryant
Monty Davenport

State Senate District 10

Paul White
Missy Thomas Irvin

State Senate District 13

Jack Files
Jim Medley
Frank Gidewell

State Senate District 15

David Burnett
Barrett Harrison

State Senate District 16

Alvin Simes
Jack Crumbly

State Representative District 13

John Weaver
Clark Hall

State Representative District 51

Normal Gilchrist
Marshall Wright

State Representative District 63

JR Dallas 1,603 41%
Denny Altes 2,450 59%

State Representative District 64

Stephanie Malone 1,402 63%
Gray Campbell 814 37%

State Representative District 66

Gary Deffenbaugh 1,426 66%
Kevin Holmes 719 34%

State Representative District 69

Dwight Hoyle
Betty Overbey
Mike Shaw

State Representative District 73

Ronald Cabenaugh
Blaine David
James Ratiff

State Representative District 76

Eddie Dunigan 914 26%
Homer Lenderman 1,497 43%
Wes Wagner 1,106 31%

State Representative District 80

Linda Collins-Smith
Jan Ziegler

State Representative District 82

Karrol Fowlkes
Robertt Hutchison

State Representative District 84

David Rush 1,180 64%
Harold Kimbrell 657 36%

State Representative District 92

Greg Ledin
Bill Ramsey

Prosecuting Attorney – District 2

Curtis Hitt
Scott Ellington

Prosecuting Attorney – District 16

Jerrie Lee Grady
Don McSpadden

Court of Appeals – Districts 2 – Position 1

John Fogleman 106,066 44%
Courtney Henry 135,625 56%

Supreme Court – Position 6

Karen Baker
Tim Fox
Eveyln Moorehead

State Representative 54

James Pulliaum
D’James Rogers II
Gary Tobar
Fred Smith

State Representative District 52

Reginald Murdock
Elizabeth Johnson

Court of Appeals – District 2 – Position 1

Jo Hart
Rhonda Wood

State Supreme Court – Position 3

Courtney Henry
John Fogleman

Benton County Judge

Robert Stephenson, Jr
Tim Henderson
Dave Bisbee
Bob Clinard

Benton County Sheriff

Kelley Cradduck
Keith Ferguson

*Winners Denoted in Bold

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*